Cine suntem?

Şcoala Postliceală Sanitară “Carol Davila” Târgovişte asigură pregătirea profesională prin cursuri organizate pe niveluri, în scopul formării de asistenti medicali generalişti şi asistenti medicali de farmacie, la nivelul standardelor nationale şi europene, în concordantă cu evolutia din sistemul sanitar privind îngrijirile medicale în unităti sanitare sau la domiciliu, într-un climat care încurajează tinerii să-şi dezvolte potentialul, potrivit aptitudinilor şi obiectivelor traseului lor profesional.

Şcoala are la bază “ Strategia Europeană pentru realizarea sănătătii pentru toti”, ce a fost aprobată de reprezentantii statelor membre europene OMS la cea de-a XIII-a sesiune a comitetului regional.

Rezultatele educationale trebuie să-i permită să desfăşoare activităti în sistemul de sănătate responsabil pentru actele şi faptele sale, care rezultă din exercitarea profesiei.

Certificatul de absolvire este eligibil internațional!